מבוא

שרי זאבי, מנכ"לית החברה מטפלת בעשרות עסקים קטנים בחודש. רגע לפני פשיטת רגל היא מוזעקת לתקן את המצב ולעיתים זה מאוחר מדי. זאבי קוראת לממשלה לחייב בעלי עסקים קטנים לעבור הכשרה ומבחני יכולת לפני פתיחת עסק.

שרי זאבי, כועסת. היא כועסת על המדינה שלא מכינה בעלי עסקים לקראת החיים האמיתיים. היא כועסת על הבנקים שמנצלים את המצוקה, על חוסר הידע שקיים בקרב חצי מיליון עסקים קטנים שמהווים כ-98 אחוזים מכלל העסקים בישראל.

זאבי ייסדה את החברה בשנת 2014, היא והצוות שלה מנסים להציל מקסימום עסקים קטנים מכל הענפים מקריסה. שרי עובדת עם שיטה קבועה שמטפלת ע"י שימוש בסט כלים קבועים בכל העסקים, רגע לפני שהם סוגרים את שעריהם. בקשנו ממנה לקחת פסק זמן קצר מעיסוקיה כדי לשמוע עד כמה המצב בישראל, אמצע 2014 באמת חמור מבחינת שוק העסקים הקטנים? ומהן הבעיות המרכזיות בהן היא נתקלת?

80 אחוזים מהעסקים הקטנים נסגרים בשנתיים הראשונות

"80 אחוזים מהעסקים הקטנים נסגרים בשנתיים הראשונות  לפעילותם", קובעת שרי. " 80 אחוזים מתוך אלה שפושטים רגל, מגיעים למצב הנורא הזה בגלל חוסר ידע מינימאלי בניהול העסק של עצמם. הממשלה לא יכולה להרשות לעצמה תופעה כזו. זו אחת המכות הכלכליות-חברתיות הכי דחופות לטיפול על סדר היום.

האנשים האלה גוררים חובות אדירים, מגלגלים אותם על קרובים, משפחה, שותפים, ספקים והמשק מקבל מכה אחרי מכה. אי אפשר שלא יוקם בית ספר במימון המדינה להתנהלות כלכלית נורמאלית למי שפותח עסק קטן. בעסקים גדולים יש מחלקה שמטפלת בכספים והכל עובר ביקורת ותכנון. בעסק קטן, בעל העסק הוא הכל: המשווק, המוכר, המתכנן, המפרסם. כל התפקידים נופלים על אדם אחד או שניים ואין להם את הזמן ואת הידע להרים ראש ולתכנן צעדיהם.

זו הסיבה שכל העסקים הקטנים פועלים ללא אמצעי אבטחה מינימאליים: תכנון תזרים מזומנים, ניהול האשראי ועוד. זה פשוט עצוב לראות איך עשרות עסקים מצויינים, עם קונספט נכון, שירות מעולה ותנאי פתיחה טובים,  פושטים רגל בגלל חוסר ידע שהיה אפשר להקנות להם בקלות".

את נתקלת בעסקים מצויינים שנסגרים?

"אין לך מושג כמה. יש עשרות עסקים מצויינים שאני פוגשת בשנה ומבדיקות שעשיתי הם נסגרים לחינם! הם עסקים טובים ומרוויחים בשוטף עם רעיון נפלא, שירות מצויין וקונספט גאוני. הסיפור חוזר על עצמו בכל פעם מחדש. יש בעיה אחת משותפת שקוברת אותם באכזריות: הם לא יודעים לנהל את עסק ואת הכסף. בכמה פעולות פשוטות ניתן להביא את העסק לאיזון ומשם לצמיחה. גני ילדים נסגרים בכל שנה כי אינם מסוגלים להבין איך להשוות בין הסטנדרט החינוכי שהם מציבים לבין גביית שכר הלימוד בפועל.

עסקים רבים לא מסוגלים להתמודד עם נושא של ניהול והחלפת ספקים במטרה ליצור הגדלת רווחיות גולמית. יש כאלה שאין להם כלים לנהל את ההנחות והמבצעים שהם עצמם מכריזים עליהם. זה מונע מהם מיידית לשפר רווחיות גולמית".

"מעט מדי עסקים מנהלים נכון או מנהלים בכלל תזרים מזומנים. לא תמצאו שום עסק גדול בעולם שלא יודע בדיוק בתכנון של כמה חודשים מראש מה יהיה מצב חשבון הבנק שלו. עסקים קטנים לא מנהלים תזרים מזומנים ופועלים לפי התוצאות בפועל. אם הם רווחיים וזהירים בהוצאות, הם שורדים. אם הם לא בחודש שיא – רמת הסיכון גבוהה והם קורסים.

רוב העסקים במדינה לא מנהלים כלל תזרימי מזומנים. בעל העסק עסוק וטרוד במיליון פעולות יומיות כדי לשרוד ואינו משתלט על הכל. בתנאים כאלה - אפילו אם העסק טוב, הוא לא יצליח לשרוד".

עסק שיודע שהוא רווחי חייב לנהל את הצד הכספי בקפידה?

"ניהול כספים הוא צורך ראשון במעלה לעסקים קטנים. הבנקים חולבים את הלקוחות בעת חולשה. נותנים הלוואות ולוקחים ריביות בשמיים. העסקים קונים כסף יקר ולוקחים הלוואות יקרות כי הם צרכני אשראי. בשלב הבא הם נלחצים ממצוקת מזומנים ומכריזים על מבצעים והנחות כדי למכור מהר הכל ולייצר הכנסה. כך הם מוכרים בזול ומייצרים כסף רק למראית עין.

כסף שהוא לא באמת כסף. אחרי כמה חודשים הם מופתעים לגלות שלמרות כל המכירות בתקופת המבצעים וההנחות, העסק גווע בגלל שלא תכנן את צעדיו. הם מכרו בזול ולא התקרבו בכלל לכיסוי ההלוואות היקרות. מצד שני הם נפטרו מהרבה סחורה שעכשיו חסרה ואין להם כסף לקנות חדשה!!! בום – הלך העסק".

אז מה עושים עכשיו?

"שמע, העניין חייב להגיע לתודעת הממשלה. זה לא יתכן שהם יפקירו את העסקים הקטנים להתמוטטות שבסופו של עניין תגרור את כולנו למיתון כבד. שיעשו מחקר, כמו שאני עשיתי בקרב 250 בעלי עסקים קטנים ויגלו מהר מאוד שהם לא שולטים בנתוני בסיס בניהול העסק של עצמם!!! זה מחריד, זה כמו לשלוח לוחם לקרב עם אקדח מיים מול סוללת טנקים, שבמקרה הזה היא הבנקים, הספקים, חברות האשראי וכו. אין כוחות בקרב ההישרדות הזה.

אני חוששת שהגופים החזקים סוחבים מהחלשים כמה מאות אלפי שקלים ושולחים אותם למות כדי להביא פראייר חדש. אני חושדת שיש כאן תכנית בהסכמה מתוך שתיקה. זה מצב שאם יימשך, יביא את המשק למיתון כמותו לא ידענו מעולם. בישראל, הרבה אנשים שומרים על רמת חיים גבוהה גם מבלי שהם יכולים להרשות זאת לעצמם. ישראלים רוכשים דירות כמו מטורפים ובדרך גומרים את הפנסיה של הוריהם!!! הכל מתחיל מחוסר ידע פיננסי, כלכלי, ניהולי. כשכיר אתה בודק בתלוש השכר שלא החסירו ממך שקל.

כעצמאי הם הופכים להיות תוצאתיים ולא מתוכננים. לא יודעים בדיוק מהו המוצר הכי רווחי שלהם , בכמה למכור, מה תזרים המזומנים הרצוי? יש דרך בדוקה לפיה בעל עסק יכול להשפיע על התוצאה העסקית שלו, זו לא גזירת שמיים, פוקס או מזל. כשאין שליטה על התוצאות העסקיות, הסוף המר קרוב".

מה השלב הראשון ממנו את מתחילה בפגישה עם עסק קטן?

"קודם כל ולפני הכל  צריך לייצר שקט פיננסי לבעל העסק. לעצור את המפולת. תכנון בריא מראש בגזרה הכספית. אחר כך מטפלים בניהול העסק עצמו. דוח רווח-הפסד יכול לייצר מצב של בניית אופטימום עסקי, הגדלת רווח, הורדת הוצאות תפעול.

חשבון הבנק הוא תוצר של התנהגות העסק ובעל העסק. סט פעולות פשוטות יטפלו בהגדלת רווח גולמי, תפעולי, הקטנת הוצאות מימון ועוד. אני מבקשת שיחייבו בעל עסק קטן להוציא רישיון לניהול עסק ויחייבו אותו ללמוד לפני כן את כללי הבסיס. זה יציל את השוק מפשיטת רגל".

לכתבה המלאה שפורסמה ב- 18/3/2014 כנסו לאתר Nrg.