כל בעל עסק יודע שבלי שמירה נכונה על תזרים מזומנים תקין וחיובי העסק עלול לקרוס. יש להקפיד לבדוק שאנו מכניסים יותר מזומנים מאשר מוציאים בעסק, נתון זה חייב תמיד להיות בראש סדר העדיפויות שלנו. יש לעיתים רואה חשבון או מנהלת חשבונות של העסק שהם האחראים על כך, אבל בעל העסק חייב תמיד להיות מודע למה שקורה בעסק מבחינה כלכלית.

מהו תזרים מזומנים?

תזרים מזומנים הוא למעשה דו"ח שקיים בבתי עסקים. לדו"ח חשיבות רבה ותפקידו הוא לפקח על הנעשה בעסק לאורך תקופה מסוימת. בתזרים המזומנים של העסק שנמצא בבעלותנו אנחנו יכולים לראות את ההוצאות של העסק לעומת ההכנסות באופן יומי. הדו"ח הוא מאוד חשוב וחיוני לכל עסק. התזרים מזומנים מסייע לנו לצפות את העתיד הקרוב של העסק וכך להתארגן בהתאם. נוכל לראות את המדד של של רווחיות העסק, אם נראה שהוא שלילי נוכל לפעול בהתאם (הנחות, הלוואות, צמצום הוצאות וכו'...).

איך מנהלים תזרים מזומנים תקין?

בין אם מדובר על עסק קטן או גדול, הראש של בעל העסק צריך להתמקד בהצלחתו ולדעת לנהל אותו בצורה נכונה. בעל העסק לא יכול לדאוג להכל אך צריך לפקח על הכל. ניהול תזרים מזומנים מצריך אנשי מקצוע שלמדו את התחום ויודעים להפיק דוחות ובנוסף להיות זמינים בכל עת ולעדכן את בעל העסק במקרים של חריגה או צפי לחריגה. ישנן חברות המציעות ייעוץ כלכלי בכל הנוגע להקמת עסק, ניהול פנסיוני, תזרים מזומנים ועוד… זכרו, עם ניהול לא נכון של הפן הכלכלי של העסק צפויים לכם קשיים רבים בהמשך. רק בשנת 2018 נפתחו קרוב ל 55,000 עסקים ונסגרו יותר מ 45,000, רובם היו עסקים קטנים.

יתרונות של ניהול תזרים מזומנים תקין

  • שליטה - כאשר בעל המקצוע שעובד איתנו דואג לתזרים מזומנים תקין בעסק, אנחנו יכולים לדעת בכל זמן נתון מה המצב הכלכלי של העסק ומה צפוי לו בהמשך. כאשר יש לנו שליטה על תזרים המזומנים אנחנו יכולים לפעול בהתאם ואם צריך לחסוך באותו חודש ולהפריש הצידה.
  • בנק - אף בנק או מקור הלוואה אחר לא אוהב אנשים לא אחראים, עם ראייה נכונה של העתיד נוכל ליידע את הבנק על קשיים כלכליים, צורך בהגדלת מסגרת ועוד מבעוד מועד. כך נשמור על קשר טוב עם הבנק. אחריות היא חלק בלתי נפרד מלהיות בעל עסק.
  • חסכונות פרטיים - גם כבעל עסק עליך לדאוג ל"יום שאחרי". עם ניהול תזרים מזומנים נכון תוכל להפריש מההון הפרטי שלך לחסכונות ולדאוג לדברים כמו: ניהול פנסיוני, קרן השקעות ועוד…

לסיכום

כל איש מקצוע המתמחה בתחום של ייעוץ עסקי יודע לומר שניהול תזרים מזומנים הוא אחד מהיסודות החשובים לבניית עסק מצליח. בעזרת דו"ח נכון ומדויק של תזרים מזומנים נוכל לדעת בדיוק מה הרווחיות של העסק וממה כדאי להימנע, כמו כן, נוכל למנוע הפסדים עתידיים. כבעל עסק עליך יהיה לפנות ליועצים מקצועיים כדי לקבל ייעוץ ותמיכה בדו"ח זה ובין היתר גם בניהול פנסיוני נכון, קרנות השקעה ועוד דברים שיכולים למנף אותך ואת העסק. קחו בחשבון, עבור עסק מצליח צריך להיות מאוד מדויקים ומאוד מסודרים, תנו לאיש מקצוע לעשות זאת עבורכם כדי שהראש שלכם יהיה ממוקד רק בתפעול העסק.